Форум
Всего тем: 4
Всего сообщений: 2

Интеррнет приемная

Задать вопрос

Ваше имя

Введите символы с картинки

Ваш вопрос

Руслан     [10 Апреля 2018]

Мною на должность председателя Жайыт комитета был представлен депутат местного кенеша,который избран на общем собрании.Имеет ли он право одновременно быть депутатом и председателем ЖК? Согласно бюджетному кодексу плата от пастбищ является источником доходов местного бюджета, и в финансовом плане ЖК подконтролен айыл окмоту. Согласно закона о пастбищах местный кенеш утверждает план сообщества по использованию пастбищ и отчет об их использованию,т.к ЖК подотчетен кенешу. Действует ли на него ст.5 Закона о статусе депутатов местного кенеша. Я не разобраться в данной коллизии. Разъясните пожалуйста по каждому НПА.

Ответ:

Уважаемый Руслан здравствуйте. Депутат Вашего местного кенеша не может быть представлен на должность председателя жайыт комитети. Это регулируется Законом КР "О местном самоуправлении" Статья 22. "Несовместимость статуса депутата местного кенеша с некоторыми должностями и видами деятельности" 1. Депутат местного кенеша не может состоять на государственной службе или иной муниципальной службе в случаях: 1) если государственный орган или орган местного самоуправления, в котором он занимает руководящую должность, расположен в пределах территории того же айылного аймака или города, что и представительный орган местного самоуправления (местный кенеш айылного аймака или города), депутатом которого он является; 2) если государственный орган или орган местного самоуправления, в котором он состоит на государственной или муниципальной службе, подотчетен представительному органу местного самоуправления (местному кенешу айылного аймака или города), депутатом которого он является; 3) если избрание, представление к назначению, освобождение руководителя государственного органа или органа местного самоуправления, в котором он состоит на государственной или муниципальной службе, относится к полномочиям того представительного органа местного самоуправления (местного кенеша айылного аймака или города), депутатом которого он является.

весна 2018     [10 Апреля 2018]

Cаламатсыздарбы: а/окмотунун уставын бутурууго кандай документтерди даярдашым керек? Себеби биз а/о уставын бутурууго а/кенештин токтомун, уставдын оригиналын, бергенбиз бирок экинчи жылга айланып баратат.

Ответ:

Урматтуу весна 2018. Уставды юстиция министрлигинен бекитүүгө сиздер Уставдын оригиналын мөөр менен тастыкталган, жергиликтүү кеңештин токтомун ошол уставды бекитүү боюнча жана мамлекеттик пошлинаны төлөнгөндүгүн тастыктаган документти жиберсеңер, бекип келиши керек болчу. Сиздер кайсы район, кайсы айылдык аймак экенин жазып койсоңор, биз телефон чалып, алардын жообун жазып коет элек. Бул жерге ачык жазгыңар келбесе, жеке почтама жиберип койгула, жообун сиздерге билдирип коебуз. melis-msu@mail.ru

Аксы     [6 Апреля 2018]

Бизде жок экен миграция кайсыл жерден табам? Жардам бергиле Ошто же Жалалабаттагы адреси менен.

Ответ:

Урматтуу Аксынын тургуну. КР Өкмөтүнө караштуу мамлекеттик миграция кызматынын Оштогу филиалы Курманжан Датка көчөсүндө мэриянын аркасындагы имаратта жайгашкан. Мэрия тарабынан кирсе болот. Тел: 03222 2-50-87 Кайрылып, баарын мыйзамдаштырып алгыла.

Илхам     [5 Апреля 2018]

Мен сиздерди айтканынарды тушундум. Азыркы учурда а/о менен аукцион аркылуу женип анан келишим тузгонбуз, келишим негизинде а/о арыз менен кайрылып кайсыл мыйзамдын (берене) негизинде арыз менен кайрылышым керек? Азырынча тигуу цех курулушун баштай элекмин ошого байланыштуу аренда жана кайсыл салыктар же кайсыл толомдорду толоп турушум керек?

Ответ:

Урматтуу Илхам мырза. Сиздин сурооңуз так болбогондуктан так суроого жооп бере албайбыз. Жер кандай экенин билбейм. Ошол жерден юристерге көрсөтүп консультация алыңыз. Арендага алган жерге только легкие конструкции курса болот. Тигүү цех бул капиталдык куруу. Сиз биринчи кадамды мыйзамсыз жасап жатканыңарды билишиңер керек, кийин а/о доо койбой. Ижарага алынган жерге ижара акысын жана жер салыгын төлөшүңөр керек. Салык кодекстин 14 раздели, 48 главасы, 334 беренеден башталат. Салыктвн үстөгү 339 беренеде белгиленген. Салык кодексти ушул сайттын "законодательство" деген разделинен карасаңыз болот.

Универсал     [4 Апреля 2018]

саламатсыздарбы. менин суроом 10 жылдык эмгек стажым бар. 6 жыл маданият уйунун директору.2,5 жыл жер адиси .а бирок алган маяна 5000 сомдой эле. биз жак высокогорьеге кирет. бухг. экообуз урушуп атабыз ушунча эле чыгат дейт. билимим бутпогон атайын орто. кимдерге барып кайра эсептетсем болот. кийнки бухг. эсеби эгерде туура эмес болсо кошуп толоп береби кандай кыламын жол жобосун айтсаныздар. рахмат

Ответ:

Урматтуу Универсал. Бизге суроо менен кайрылганда катасыз, так жазсаңар жакшы болмок, анткени көп киши сиздин сурооңузду окуп, биздин жоопту окуп, өздөрүнө колдонушсун деп, ушул сайтты ачканбыз. Сиздин документтеги маалыматты көрбөй туруп, так жооп берүү мүмкүн эмес. Сиздин эмгек маянаңыздын көлөмүн өзүңүз иштеген а/о жооптуу катчысына кайрылып, андан толук маалымат алсаңыз болот. Себеби жоопту катчы а/о аппараттында эмгектенген бардык кызматкерлердин эмгек акысы тууралуу жыл сайын комиссияда карап чыгат.

Чаек     [4 Апреля 2018]

Айылдык кенештин торагасын шайлаш учун кворум керекпи? Керек болсо 21 депутаттын канчоосу катышса кворум болот?

Ответ:

Урматтуу Чаектик окурман. Кворум - жетиштүү деңгээлде катышуу дегенди билдирет. Анын кийинки түрлөрү бар: жалпы курамдын жарымынан көбү (51%) же үчтөн экиден ашыгы (2/3) катышса жыйналыш тигил же бул маселени караганга укуктуу болот. Эгер айылдык кеңеш 21 депутаттан турса, 51 % - 11 депутат, 2/3 14 депутат болот. Жаңы мыйзамга ылайык, айыл кеңештин төрагасы жалпы жергиликтүү кеңештин курамынан көпчүлүгу катышса, ошол жыйын мыйзамдуу болот. Ошондо 11 депутат катышып берсе кворум бар деп шайласа болот.

Илхам     [4 Апреля 2018]

Саламатсыздарбы, азыркы учурда жер айыл окмотун муниципалдык менчикке ээ, айылдык кеңеш колдоп, ал обьектти тигуу цехин ачуу жолу менен ижарага 5 жылга берди. 1. Кандайдыр себептер менен акча каражат болбой жатканына байланыштуу, тигуу цехин курулуштарын баштаган жокмун. Жарым жыл оту, мен ал учун налог толоймунбу же жокпу? 2. Ал жерди кыз келиндерди жалдап жумуш менен камсыз кылуу максатында ошол жерди тигуу цехин курулуштарды оз каражатым менен баштап, кийин ошончо акча сарптаган сон кандайдыр себептер менен айыл окмот жерди кайтарып алса, кеткен каражаттарды ким толоп берет. 3. Жогорудагы тигуу цехин не ажыратылып берген муниципалдык жерди кантип туздон-туз сатып алуу жолун аткарып алсам болобу? Сиздерден суранамын, жогорудагы аталган суроолорго мыйзамда корсотулгон беренелер менен тагырак жооп берип койсонуздар (e-mail: site8588@gmail.com)

Ответ:

Урматтуу Илхам мырза. Биринчиден, бир нерсе куруу үчүн жерди сатып алуу керек, а 5 жылга ижарага алып курган бул би четинен мамлекетке чыккынчылык кылуу, экинчиден өзүңөргө туруксуздук жаратасыз. 5 жылдан кийин жергиликтүү бийлик ижара акыны көбөйтүп койсо чатак чыгат. 1. Сурооңузда кайсы салыкты сурап жатканыңыз белгиленбей калыптыр. Жер салыгын, алган күндөн баштап төлөйсүз, иштетсеңер дагы, иштебей турса дагы төлөгөнгө милдеттүүсүңөр. Калгпн салыктарды жумушуңар башталганда төлөйсүңөр. 2. Сиздин чыгымдарды эч ким төлөп бербейт, ошондуктан биринчи каадамды туура жасаңыз. 3. Жерди мыйзамдуу сатып алуу үчүн а/о аны сатууга коюп, конкурс өткөрүп ошол жерден утуп чыгышыңыз керек. Башка мыйзамдуу жолу жок. Түздөн түз сизге сатып койса, кийин а/о башчысына кылмыш иш козголот.

Сейит     [4 Апреля 2018]

Саламатсыздарбы буга чейин сиздерден жардам сурап кайрылганмын, сиздерден жооп келип соттун чечимин корбой эчкандай жооп бере албайбыз деп жазганынарга байланыштуу сиздерге соттун чечимин жонотуну чечтим ал учун мага e-mail почтанарды берсениздер ошол почтага жонотом.

Ответ:

Урматтуу сайттын колдонучулары. Ушул сайттын "контакты" деген бөлүмүндө биздин телефондор жана электрондук даректер жазылган. Ошол жерге жибергиле. Чоң рахмат!

Аксы     [3 Апреля 2018]

Менде Өзбекстандан ишчилер бар. 2 ай учотко койдум. башка документ керекпи же кимге кайрылсам документке?

Ответ:

Урматтуу Аксылык мекендеш. 2 айга учетко коюп, башка өлкөнүн жаранын иштетүгө болбойт. КР Өкмөтү токтом чыгарган, жобо бекиткен. Чет олконүн жараны эмгек виза алып эле иштесе болот. ЕАЭСтин ичине кирген мамлекеттерге жеңилдиктер бар, бирок Өзбекистан ал бирикмеге кирген эмес. Сиздер расмий мамлекеттик миграциялык кызматка кайрылсаңар баарын айтып беришет.

Талант     [1 Апреля 2018]

Салам. Суроом: бизде озбек тандап адамда иштеген и чыгып жатат 2 айга уйго учотко койдум менин уйумдо стройка кылмай болобу же кандай документ толтурам, Бишкектен рук сат ал дейт ош жалалабатан алса болобу озбек стандарт иштеген и кандай документ кетер ин билип бергиле

Ответ:

Урматтуу Талант мырза. 2 айга учетко коюп, башка өлкөнүн жаранын иштетүгө болбойт. КР Өкмөтү токтом чыгарган, жобо бекиткен. Чет олконүн жараны эмгек W1 деген виза алып эле иштесе болот. ЕАЭСтин ичине кирген мамлекеттерге жеңилдиктер бар, бирок Өзбекистан ал бирикмеге кирген эмес. Сиздер расмий мамлекеттик миграциялык кызматка кайрылсаңар баарын айтып беришет.

Страницы:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75