Форум
Всего тем: 4
Всего сообщений: 1
Новое на форуме

Интеррнет приемная

Задать вопрос

Ваше имя

Введите символы с картинки

Ваш вопрос

Манас     [9 Марта 2017]

Саламатсызбы? Мен Чаткал районунда жашайм, биз майда жандык учун канча сом налог толошубуз керек? Кара мал учун канча сом ? Рахмат.

Ответ:

Манас мырза саламатсынарбы. Салык кодексинде малга болгон салык жок. Жайыт жерлерине кана жер салыгы каралган. Айылынарда Жайыт комитети бар болсо, ошолор жайытты колдону боюнча толомду коюшат, мал башына. Басын Жайыт комитети белгилей, Айылдык кенеш аны бекитип берет. Ошол толомдордун бир болугу салыка кетет, экинчиси жайыттын абалын ондого жана жол салууга кетиши мумкун.

Адис     [9 Марта 2017]

Саламатсызбы Рита Эже. Менин бир тууган агам айыл окмотуно конкурс болуп жер адиси болуп ишке жайгашса. Мен айыл окмотунун башчысы болуп андан кийин шайлансам, экообуз иш алып барганы тоскоолдук болобу? Дагы бир суроом менин иш стажым жок бирок айылдык кенештин депутаты болуп, эл тарабынан шайланып, аз убакыт ичинде айыл окмотунун башчысына озумду талапкер катары корсото аламбы? ЧООН Рахмат

Ответ:

Адис мырза саламатсынарбы. Айыл окмоттун башчысы болом десенер мыйзамдарды окушунар керек жана Жергиликтуу оз алдынча башкаруу жонундогу мыйзамды жатка билишинер керек. Биринчи суронорго жооп: КР Мамлекеттик жарандык кызмат жана муниципалдык кызмат жөнүндө мыйзамынын 22 беренесинин "Мамлекеттик жарандык кызмат жана муниципалдык кызмат менен байланышкан чектөөлөр" 8 пунткунда:8) аны менен жакын туугандык мамилелерде турган адамдардын түздөн-түз кол алдында же көзөмөлүндө болгон кызматтарда туруусуна. Биринчи суроонузга ЖОК болбойт деген жооп. Экинчи суронузду билип алуу учун сиз КР Жергиликтуу оз алдынча башкаруу жонундогу мыйзамдын 48 беренесин карап, сизге тура келеби талдагыла. Сиз суронузда аз убакыт ичинде, деп жазыпсынар, аз убакыт канча экенин билбесек, сизге так жооп бере албайбыз. Мыйзамдын 48 беренесинен карап алгыла. Мыйзам ушул сайтта илинип турат.

Азамат     [9 Марта 2017]

Рита эже саламатсызбы! РЭС трансформаторлору менен столбалары турган жерге АО бюджетине кандай налог толойт.

Ответ:

Азамат мырза саламатсынарбы! Сиздер ушул разделдин аяк жеринде 30 баракта жооптор бар, карасанар бир тооп суролор кайталанып жатат. "Салык кодесинин 339-беренеси "Калктуу конуштардын жерлерин жана айыл чарба багытында болбогон жерлерди пайдалангандык үчүн жер салыгынын ставкалары" бул сурооно жооп берет. 1 пунктунда сиздин региондо канча калк жасайт, аныктап туруп жер салыгынын ставкасын билсениз болот. Анан 6 пунктун 19 п.п. "байланыштын жана электр берүүлөрдүн аба линиялары" - 0,01 коэфициент коюлган. КР жер салыгынын ставкалары эн томон, а 0,01 деген коэфициент ал толомду таптаакыр кичинекей кылып салган. Ошондуктан АО ага чуркашпайтда, конул дагы бурушпайт. Салык кодексти ушул биздин сайттын "Законодательство" деген разделинде колдонсонор болот. Рахмат".

Болот     [6 Марта 2017]

Саламатсыздарбы. Биздин айылда 4га орук бак болгон, анын эскилигине жеткендигине байланыштуу былтыр окмотубуз аны трансформатциядан чыгарып участкага бергени турат. Эми ошол жердеги оруктун ар бир тубуну окмот сатамын дейт, ошол туурабы, же ар бир болунгон участокто канча туп орук болсо, ошол адамдын менчигине отобу? Рахмат.

Ответ:

Болот мырза саламатсынарбы. Сиздин суроонуз коп тушунбостуктор болгондуктан, так жооп бере алалбайбыз. 1. Бул жер кимдин ээлигинде? 2. КР Окмотунун трансформация боюнча токтому чыкты беле? 3. Айыл окмот айыл кенеш менен бирдикте жер алуучулардын тизмесин тактады беле? Ал тизме каралып жергиликтуу кенештин сессиясында бекилди беле? Ушул суроого жоопту тактап берсениз, биздин жооп тагыраак болот.

Касымакун     [6 Марта 2017]

Рита эже! Саламатсызбы? 8- март майрамыныз кут болсун! Ишинизге ийгилик каалаймын. Биздин айыл башчы бир катар жылдан бери жакшы иштеп келуудо. Бирок откон айыл окмотун шайлоодо ал адамдын аталаш бир тууганы копчулук добуш менен айыл окмотунун башчылык кызматына шайланды. Кээ бир коро албас адамдар, бир аз адамдарды тетири жакка буруп, туугандар айыл башчы болуп иштоого болбойт деп жатышат. Ушул туурабы?

Ответ:

Урматтуу Касымакун мырза! Кыргыз Республикасынын Үй-бүлөлүк кодексинде “ жакын туугандар - ата-энеси, балдары, асырап алуучулар, асырап алынгандар, ата-энеси бир жана ата-энеси башка эркек жана кыз бир туугандар, чоң ата, чоң эне, таята, таяне, неберелери” кирет деп айтылат. Ал эми КР 2016-жылдын 30-майындагы №75 “Мамлекеттик жарандык жана муниципалдык кызмат жөнүндө” мыйзамынын 22-беренесинде мамлекеттик жарандык кызмат жана муниципалдык кызмат менен байланышкан чектөөлөр жөнүндө айтылган, ал берененин 8-пунктунда “ аны менен жакын туугандык мамилелерде турган адамдардын түздөн-түз кол алдында же көзөмөлүндө болгон кызматтарда туруусуна чектөө коюлары жазылган. Демек, аталаш туугандар жакын туугандарга кирбейт. Мыйзамдардын ирархиясынада кодекстер мыйзамдан жогору тургандыктан, аталаш тууган болгон сиздердин айыл окмөт башчысы менен айыл башчысы ишмердүүлүгүн улантыша беришет. Сиздин сөзүңүзгө караганда айыл башчыны мурунку айыл өкмөт башчы ишке кабыл алган тура.

Эмирхан     [6 Марта 2017]

Рита эже! Мен тааныш адамдан 1,5 га жер сатып алгам, Наториус аркылуу канчага сатылгандыгы тууралуу бектилген. Бирок, ал адам пенсияга чыгып алайын, соц фонддуну да, мамлекеттик налогду да озум толойм деп, токтотуп турат. Сатып алган жер кандай жана кайсы учурда менин менчигим болот?\\\\\\\\n Сизди урматтап, Эмирхан, Тон районунан.

Ответ:

Урматтуу Эмирхан мырза! Жер аянтына нотариус аркылуу каттоо жүргүзүлгөн учурдан баштап ал сиздин жеке менчигиңизге өтөт, демек ал жерге болгон бардык укуктарга ээ болосуз. Жер аянтынын ээси катары жыл сайын өз маалында жер салыгын жана социалдык фондунун камсыздандыруу төлөмдөрүн төлөөгө милдеттүү болдуңуз. Жер аянтынын мурунку ээси саткандан кийин ал жерге болгон бардык укуктарынан ажырайт. Жердин мурунку ээси саткан жерин сизден ижарага алуу жөнүндө келишим түзүп, андан кийин гана жер салыгын жана соцфондунун камсыздандыруу төлөмдөрүн төлөсө болот.

Бекболот     [6 Марта 2017]

Саламатсынарбы. Ишинерге ийгилик. Мамлекеттик сатып алуулар боюнча сурайын деген элем. Келишимди тикелей тузуу усулу аркылуу жургузулуучу сатып алуу прецесинде конкурстук комиссия тузулобу же комиссия тузбой эле откорсо болобу?

Ответ:

Урматтуу Бекболот мырза! Кыргыз Республикасынын 2015-жылдын 3-апрелиндеги № 72 “Мамлекеттик сатып алуулар жөнүндөгү “ мыйзамына ылайык жергиликтүү өз алдынча башкаруу органдары бардык сатып алуулар боюнча конкурстук комиссияны түзүүгө милдеттүү. Бирок сатып алуучу уюм( айыл өкмөтү) бааларга мониторинг жүргүзгөндөн кийин конкурс өткөрбөстөн келишимди тикелей түзүү усулу аркылуу сатып алууга бара алат. Сатуучу-берүүчү жогорудагы мыйзамдын 27-беренесинде каралган квалификациялык талаптарга ылайык келүүгө тийиш. Ушул мыйзамдагы бардык талаптарды комиссияга аткарат.

Абдыгапар Лейлек айыл кеңешинин депутаты     [6 Марта 2017]

Биз Лейлек айыл кеңешинин жаңы депутаттары быйыл өткөн АРИСтин ПСИ-3 долбоору боюнча окууларына толук санда катышканбыз, анда бизге депутаттардын катышуусу конкурста маанилүү болот деп аныктама беришкен. Жакында АРИС конкурсту өткөрүп, жеңүүчүлөрдү тандаптыр,биздин укканыбызга караганда Лейлектен Катран айыл өкмөтү жеңүүчү болуптур деп уктук. Биз катышкан окууларга Катрандан бир эле депутат катышкан болуучу, үч депутаты катышкан эмес.Анан кантип алар жеңүүчү болуп калды? Башка биз билбеген дагы критерийлер барбы? АРИС конкурсту калыс өткөрдүбү? Жана башка дагы себептер барбы? Былтыркы конкурста акимдин айылы утса , быйыл өзүңөр билесиңер кимдин айылы...... утканын деп элде ар кандай сөздөр жүрүп жатат, чын эле ушундайбы? Ушул суроого АРИСтен жооп алып бере аласыңарбы?

Ответ:

Урматтуу Абдвгапар мырза. Сиздин суроонузду АРИСке узатып койдук, эми жообун кутолук. Балким сиздин суронуздан улам, тандоо системасына озгортуу киргизип, жакшыртууга барышат.

Талантбек     [4 Марта 2017]

Саламатсынарбы. Бир ай 700 Квт лимит берилген, ушул нерсени эсептегичтер кунуно 23Квт лимит деп эсептеп койуп жатат. Эсеп кагазы 20 кун же 25 келет кунуно 23 Квт эсептелгени мыйзамдуубу же 30 кунго эсептелингени - кайсыл мыйзамду?

Ответ:

Таланбек мырза саламатсынарбы. Сиздин суроонузга туура жооп беруу учун Бишкектеги РЭСтин эсеп болумуно чалып тактасак, 700 Квт бир айга деп бекилген сон, жанагы сиз жазган 23 Квт чыгып калат экен. Ошондо 30 кун колдоносунар жалпы 700 Квт тузот.

Замирбек     [2 Марта 2017]

Саламатсынарбы. Ишинерге ийгилик. Айылдык кенештин депутарына кандай женилдиктер каралган? Мисалы: автобус же жер дегендей, аренда алса арзандатуу болобу, негизи бардык женилдиктер толугурак жасып берсенер. Чон чон рахмат, алдын ала.

Ответ:

Замирбек мырза саламатсынарбы. Сиздин суроонузга орусча жооп жазып коелук, анткени мыйзам орус тилинде кана бар экен. КР Жергиликтуу кенештин депутаттары жонундо мыйзамдын 25 берене "Охрана трудовых и иных прав депутата" - Депутат местного кенеша не может быть по инициативе администрации предприятия, учреждения, организации, независимо от форм собственности, уволен с работы (кроме случаев полной ликвидации предприятия, учреждения, организации), а также переведен в порядке дисциплинарного взыскания на нижеоплачиваемую работу (должность) без предварительного согласования с соответствующим местным кенешем, а в период между сессиями местного кенеша - с председателем местного кенеша и заключений мандатной комиссии, комиссии по вопросам депутатской деятельности и этики. Соответствующий местный кенеш обеспечивает трудоустройство депутата, который был избран на выборную должность в местном кенеше, после истечения его полномочий. Время работы депутата в местном кенеше засчитывается в стаж муниципальной службы, а также в стаж работы (службы) по той специальности, по которой он работал до избрания депутатом в местный кенеш. За депутатом сохраняются все права и льготы, которыми пользуются работники соответствующего предприятия, учреждения, организации.

Страницы:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55