Форум
Всего тем: 4
Всего сообщений: 2

Интеррнет приемная

Задать вопрос

Ваше имя

Введите символы с картинки

Ваш вопрос

Оксана     [27 Апреля 2017]

Имеет ли право аким уволить главу айыл окмоту?

Ответ:

Оксана здравствуйте. Увольнение главы АО прописано в Законе КР "О местном самоуправлении" ст.49, которая гласит: Глава айыл окмоту может быть досрочно освобожден от занимаемой должности акимом: 1) на основании личного заявления; 2) за невыполнение или ненадлежащее исполнение законов, нормативных правовых актов Президента и Правительства, установленное органами прокуратуры, или делегированных государственных полномочий - с согласия большинства от общего числа депутатов айылного кенеша, а в случае повторного факта нарушения, невыполнения законов, нормативных правовых актов Президента и Правительства, установленного органами прокуратуры, - с уведомлением депутатов айылного кенеша; 3) на основании вступившего в силу обвинительного приговора суда; 4) в случае признания его судом недееспособным; 5) в случае вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим, безвестно отсутствующим, а также смерти; 6) в случае выезда на постоянное место жительства за пределы Кыргызской Республики; 7) в случае выхода из гражданства Кыргызской Республики, утраты гражданства Кыргызской Республики или принятия гражданства иностранного государства; 8) в случае невозможности исполнять свои должностные обязанности в результате стойкой нетрудоспособности; 9) в случае выражения недоверия двумя третями голосов от общего числа депутатов айылного кенеша; 10) по обстоятельствам, не зависящим от воли сторон (принятие соответствующего закона, иные обстоятельства, предусмотренные законодательством). 8. В случае выражения недоверия главе айыл окмоту айылным кенешем аким в течение 3 дней вправе принять решение о досрочном освобождении его от должности либо не согласиться с решением айылного кенеша с официальным направлением мотивированного решения об отказе. 9. В случае повторного выражения недоверия главе айыл окмоту депутатами айылного кенеша аким освобождает его от занимаемой должности. 10. В случае досрочного освобождения главы айыл окмоту от должности, обязанности главы айыл окмоту возлагаются на заместителя главы айыл окмоту до избрания главы айыл окмоту. В случае отсутствия должности заместителя главы айыл окмоту обязанности главы айыл окмоту возлагаются на ответственного секретаря айыл окмоту.

Нурзат     [26 Апреля 2017]

Здравствуйте! Скажите пожалуйста имеет ли айыл окмоту право финансировать основные средства СООППВ?

Ответ:

Уважаемая Нурзат! Ваш вопрос мы уже дали ответ, посмотрите ответ на вопрос Мирбека, оно по смыслу одинаковые.

Асан (Казарман)     [26 Апреля 2017]

Саламатсыздарбы? Мен аскердик кафедраны аяктагам, кенже лейтенат запаса болуп. Озум экономист болуп эмгектенем кен иштетуу тармагында. Запаста жургон убакыт иш стажына киреби? Мумкун болсо тушундурмо берип койсонуздар

Ответ:

Асан мырза саламатсынарбы. Биз жергиликтуу оз алдынча башкаруу тармагында укуктук консультация беребиз. Сиздин маселениз бул тармака тиешеси жок. Бирок сиздин суронузга жоопту "Кыргыз Республикасынын жарандарынын жалпыга бирдей аскердик милдети жөнүндө, аскердик жана альтернативдик кызматтар жөнүндө" мыйзамынан тапса болот экен. Ушул мызамдын 9-главасы "Запаста туруу" жонундо маалымат берет экен. Ошол жерде жазылган, эгер запастагы офицер аскердик жыйындырга отууго барса, ага ошол моонот кана аскердик каттого кирет экен. Ошондон улам, сиз запаста журуп башка жумуш менен алек болсонор, ал убакыт эч качан стажга кирбейт.

Асель     [25 Апреля 2017]

Саламатсыздарбы менин суроом төөмөмдөгүчө. Мен айыл окмотунудо жөн гана адис болуп иштейм. Эми жетектоочу адис болуш учун конкурстан отпой эле 1 жылдын жакшы деген жыйынтыгы менен жетектоочу адис болсом болобу? Болсо кайсы мыйзамдын негизинде экенин айтып койсонор.

Ответ:

Асель айым саламатсынарбы. Сиздин суроонузга жоопту КР "Мамлекеттик жарандык кызмат жана муниципалдык кызмат жөнүндө" мыйзамынан тапса болот. Бул мыйзамдын 23-беренесинде "Мамлекеттик жарандык кызматка жана муниципалдык кызматка кирүүнүн тартиби" белгиленген. Ушул берененин 17 пунктуна ылайык: "Бош кызмат орду пайда болгондо мамлекеттик органдын, жергиликтүү өз алдынча башкаруу органынын жетекчиси квалификациялык талаптарга ылайык келген шартта, баалоонун жыйынтыгы боюнча кызматчыны кийинки жогору турган кызмат ордуна дайындоого укуктуу".

Мирбек     [25 Апреля 2017]

Может ли айыл окмоту выделить денежные средства на ремонт скважины СООППВ?

Ответ:

Урматтуу Мирбек мырза! Айыл өкмөтүнүн бюджетинен ИСКАКБга ( орусчасы СООППВ) оңдоо иштерине, сиз сураган скважинаны оңдоого каражат бөлүп бере алат. Кыргыз Республикасынын “Жергиликтүү өз алдынча башкаруу жөнүндөгү “мыйзамынын 18-беренесинде жергиликтүү маанидеги маселелерге ” калкты ичүүчү суу менен жабдуу” маселеси кирген. Жергиликтүү бийлик бул милдетти аткаруу үчүн каржылоого милдеттүү, ал анын чыгашалык ыйгарым укуктарына кирет. Кыргыз Республикасынын Бюджеттик кодексинин 37-беренесинде да бул көргөзүлгөн.

Узак     [25 Апреля 2017]

Добрый день. Можно ли объединить библиотеки нескольких сел и предусмотреть сокращение штатную численность?

Ответ:

Узак здравствуйте. Хотела бы узнать с какой целью Вы хотите объединить библиотеки нескольких сел? Во-первых, у Вас снизиться уровень доступа населения к библиотечным услугам, во-вторых, Вы не сможете на этом произвести экономию бюджетных средств, потому что финансирование системы культуры производиться с республиканского бюджета, и если вы объедините библиотеки, просто сократиться штат, а высвобождения денег у Вас не произойдет, в-третьих, это государственная услуга и структуру и штатную численность сотрудников определяет министерство культуры.

талантбек     [23 Апреля 2017]

саламатсынарбы менин суроом. жерден чыкан сууга же скважнага канча налок толонот окмотко жеке менчик кылса болобу же окмотун балансында турабы

Ответ:

Урматтуу Талантбек мырза! Сиз кайрылган суроо боюнча Кыргыз Республикасынын Салык Кодексинде роялти салыгы төлөнөрү көрсөтүлгөн (229-берене), ал эми салыктын көлөмү тууралуу айтсак 310-беренеде жазылган. Бул беренелер менен толук биздин сайтын “законодательство” бөлүгүнө кирип, Салык кодексин ачып кененирээк тааныша аласыз. Ушул эле Кодекстин 307-беренесинин 2-пунктунда “жер астындагы сууларды алууну (жер түпкүрүнөн чыгарууну) жүзөгө ашырган уюмдар, мекемелер ...роялти салыгын төлөөчү болуп саналат деп жазылган. Кыргыз Республикасынын “Жергиликтүү өз алдынча башкаруу жөнүндөгү “ мыйзамынын 18- беренесиндеги жергиликтүү маанидеги маселелерге калкты ичүүчү суу менен камсыз кылуу кирген. Демек, жергиликтүү бийлик органдарынын эң негизги милдеттеринин бири, ошондуктан бардык скважина, суу түтүктөрү алардын балансында болушу керек.Эгер жогорудагы аталган мүлктөр жеке менчикте болуп калса , ал бир топ тоскоолдуктарды жаратат. Мисалы: сууну сатып алып элге берүү жана жеткирүү, бул баанын кымбаттоосуна алып келет.

Алтынбек     [21 Апреля 2017]

Саламатсыздарбы? Менин стажым бош кызмат ордуна корсотулгон стажга 2 ай гана жетпей жатат. Конкурска катыша аламынбы? Ал жерде эки жылдан кем эмес деп жазылган, а менде болсо 1 жыл 8 ай.

Ответ:

Алтынбек мырза саламатсынарбы. Сиздин жазганыныз боюнча, сизге талапкер болуш учун 4 айлык стаж жетпейт экен. Конкурска катыша албайсыз, анткени документтеринерди кабыл албайт. Азыр прокурордук козомол кучоп турган кез, тураа эмес документти кабыл алып, жоопкерчиликти оз мойнуна эч ким алгысы келбейт.

Жайыт комитети     [20 Апреля 2017]

Менин бир суроом бар.. 2017-жылдан баштап жайыт жерлерди колдонгондук учун акы толомдору а/окмотунун бюджетине тушуп казыналык аркылуу отмой болду. "Жайыт жерли боюнча" мыйзамында, жайыт комитетинин торагасынын эмгек акысы кандай тартипте толонооруу так корсотулгон эмес. Эмгек акысы чыгаша жагынан бюджеттен кандай тартипте толонорун билбей жатабыз.

Ответ:

Урматтуу жайыт комитетинин төрагасы! 2017-жылдын 1-январынан баштап күчүнө кирген Бюджеттик кодекстин нормаларына ылайык жайыт жерлерин лдонуунун акылары жергиликтүү бюджеттердин бекитилген киреше бөлүгү болуп эсептелет жана ошондуктан жайыттан түшкөн акчалар айыл өкмөттөрдүн банктагы эсебине түшө баштады. Кыргыз Республикасынын “ Жайыттар жөнүндөгү” мыйзамында мамлекеттик жайыт жерлерине жоопкерчилик жана контролдоо жергиликтүү өз алдынча башкаруу органдарына жүктөлгөн. Жергиликтүү өз алдынча башкаруу органы жайыттарды башкаруу жана колдонуу укугун жайыт колдонуучулардын бирикмесине өткөрүп бере алат. Жергиликтүү бийликтин өкүлчүлүктүү органы- айылдык кеңеш ар жыл сайын жайытты колдонуучулардын бирикмесинин (жайыт комитети) иш пландарын бекитет жана анын аткарылышы тууралуу отчет алат. Айылдык кеңеш ошондой эле жайыт комитетинин бюджетин сессияларда карап бекитип келген. Жайыт комитети өзү түзүп келип сунуштаган бюджетке ылайык жайыт комитеттин чыгашасы, анын ичинен эмгек акы, башка чыгашанын түрлөрү да көрсөтүлүшү керек, ошого жараша бюджет жыл бою аткарылат. Канча жылдардан бери иштеп келе жаткан жайыт комитеттеринде бул маселе эбак эле калыптанып калган. Негизинен кирешеге жараша чыгаша болот. “Жайыт жөнүндөгү “мыйзамынын 11-беренесинде жайыт акыдан түшкөн каражаттын бир бөлүгү жайыт комитетине, аны кармоого, жайыттын инфраструктурасын жакшыртууга жана өнүктүрүүгө жумшалат. Жайыт акынын калган бөлүгү жергиликтүү бюджетте калат.

Орловчанин     [19 Апреля 2017]

Добрый день! Золотодобывающая компания использует поливную воду с речки ущелья в производственных целях, как заставить их платить за поливную воду? Так как население недополучает эту воду, имеется АВП ассоциация водопользователей! Нам нужно основание по Закону для заключения договора на потребление воды с АВП и пользователем!

Ответ:

Уважаемый Орловчанин здравствуйте. В связи с тем, что нам не известны многие факты деятельности золотодобывающей компании сложно дать однозначный ответ. Если данная компания расположена на территории Вашего города, то у него должны быть договора с горводоканалом или АВП как у любого другого пользователя. Вполне вероятно что она имеет свой договор с районным управлением водного хозяйства, куда Ваше АВП платит за потребленную воду. Пусть мэрия отправит запрос и выяснит о том, кому компания платит деньги за потребляемую в производственных целях воду. Если у компании есть своя скважина, то она будет платить налог на недра - роялти.

Страницы:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65