Форум
Всего тем: 4
Всего сообщений: 1
Новое на форуме

Интеррнет приемная

Задать вопрос

Ваше имя

Введите символы с картинки

Ваш вопрос

Айбек     [18 Января 2017]

Нужна помощь. Если 6 депутатов из 11 хотят сдать мандат добровольно, то этот кенеш расформируют или придут следующие по очереди?

Ответ:

Здравствуйте. Согласно Закона КР "О выборах депутатов местных кенешей" ст. 52 Замещение вакантного мандата депутата местного кенеша, гласит: "В случае досрочного прекращения полномочий депутата местного кенеша его мандат по решению соответствующей территориальной избирательной комиссии передается: 1) следующему за избранными депутатами кандидату, получившему наибольшее число голосов избирателей, принявших участие в голосовании по соответствующему многомандатному избирательному округу". Таким образом, если 6 Ваших депутатов сдадут свои мандаты, то на их место придут следующие по списку. Если они найдут еще 2 депутатов желающих сдать свои мандаты, то они могут самораспуститься, т.е. провести сессию и 2/3 принять решение о роспуске, согласно Закона КР "О МСУ" ст 39, п.2.1 - прекращение полномочий местного кенеша. С уважением, администрация сайта

Экс глава айыл окмоту     [16 Января 2017]

Я был главой айыл окмоту и зарегистрировался кандидатом в депутаты местного кенеша и приостановил свои полномочия. Сохраняется ли мне заработная плата и могу ли я после опубликования результатов выборов вновь продолжить свою работу?

Ответ:

Согласно Закона "О выборах депутата местного кенеша", ст.17, Руководители органов местного самоуправления, в которых работает зарегистрированный кандидат, в течение 3 календарных обязаны освободиться от выполнения должностных (служебных) обязанностей либо приостановить исполнение должностных полномочий с сохранением среднего размера оплаты труда за счет соответствующего органа. Время участия зарегистрированного кандидата в выборах засчитывается в общий трудовой стаж по той специальности, по которой он работал до регистрации кандидатом. Зарегистрированный кандидат утрачивает права и освобождается от обязанностей, связанных со статусом кандидата, с момента официального опубликования избирательной комиссией результатов выборов в средствах массовой информации, а при досрочном выбытии - с момента выбытия. Следовательно, Вам сохраняется заработная плата и Вы можете вернуться на свою должность, если Вы не избрались депутатом местного кенеша и выполнять свои обязанности до выборов нового главы. А если Вы избрались депутатом, Вы должны выбрать, будете ли Вы депутатом местного кенеша, либо сложите свои полномочия.

Гульнура     [15 Января 2017]

Жаны келген депутаттар ызычуу салып,кенештин торагасын шайла албай, экиге болунуп олтурушат. Элдин талаптарын аткарбай, оз кызыкчылыктарын алдыга коюп жатышат. Элди ойлобосо, мындай депутаттардын эмне кереги бар??? Буларды кантип таркатса болот??

Ответ:

Жергиликтуу оз алдынча башкаруу жонундо Мыйзамдын 39 беренесинеде, Жергиликтуу кенештердин ыйгарым укуктарын токтотуунун тартиби жана учурлары коргозулунгон. Сиздерге тиешелуусу - озун озу таркатуу. Ал учун депутаттрадын 2/3 ошондой чечим кабыл алышы керек. Кийин депутаттар 2 жолу айыл окмоттунун башчысын кайра шайлабай калган учурда президенттин жарлыгы менен таркатылышат.

Акылай     [15 Января 2017]

Айыл окмотун башчысын шайлосуна канча талапкер болуш керек??? Эл корсото алабы???

Ответ:

Урматтуу Акылай саламатсынарбы. Эл оздору шайлаган депутаттары аркылуу, каалаган, талаптарга жооп берген талапкерин корсото алат.Талапкерлердин санына чектоо каралган эмес.

Azamat     [13 Января 2017]

Айыл окмот башчысы соц адисти кантип иштен кетирет?

Ответ:

Урматтуу Азамат. Сиздер учун актуалдуу турдо турган мыйзамдарды, атайын Юстиция министрлигинин сайтына байлап койдук. Законодательство деген разделде Эмгек кодекси илинип турат. Кайсы адис болбосун, аны жумуштан чектетуу Эмгек кодексине ылайык болушу керек. Процедуралык тартипти так сактагыла, антпесе, кийин сот аркылуу кайра иш ордуна кайтып келишсе, айыпты жетекчинин эсебинен толотуп коюшат.

Мааметова Анара     [13 Января 2017]

2 жолу айыл окмот болуп шайланган адам кайра 3жолу айыл окмотко талапкерлигин койсо болобу?

Ответ:

Урматтуу Анара айым саламатсынарбы. КР жергиликтуу оз алдынча башкаруу жонундогу мыйзамында мындай чектоолор жок. Мурун 3 жолдон коп болууга болбойт, деген чектоо бар болчу, 2007 жылдан кийин алынып салынган.

Таалай     [12 Января 2017]

Саламатсызбы Рита! ГП Кара-Кечеде мастер болуп 2 жыл иштесе айыл окмотко талапкерликке болобу?

Ответ:

Таалай мырза саламатсызбы. КР Жергиликтуу оз алдынча башкаруу жонундогу мыйзамына ылайык 48 берене, "Жогорку билими жана мамлекеттик же болбосо муниципалдык кызматта 2 жылдан кем эмес иш стажы, же болбосо билим берүүнүн, саламаттык сактоонун мамлекеттик мекемелеринде же уюмдардын, мекемелердин жана жеке менчик чарбакер субъекттердин жетекчилик кызматтарында 3 жылдан кем эмес иш стажы бар аракетке жөндөмдүү Кыргыз Республикасынын жараны айыл өкмөтүнүн башчысы боло алат", деп жазылган. РЕЕСТР политических и специальных государственных должностей Кыргызской Республики деген документти карап чыксак, мамлекеттик мекемелердин адистери мамлекеттик кызматка кирбейт экен. Бирок, ошол эле учурда талапкеринер балким менчик чарбакер субъекттердин жетекчиси болсо, анда АО башчылыгына талапкер болсо болот.

Аzamat     [12 Января 2017]

Рита саламатсызбы! Минерал суу куюп саткан ОсОО жергиликтуу бюджетке кандай салык толоошу керек? Лицензиясын жокко депутат айыл окмоттун калкы тарабынан жокко чыгарылган. АО лицензия алып, кайра эле сатса кобуроок салык тушурсок болобу. 2. Соц пакетти кантип алса болот?

Ответ:

Азамат мырза саламатсынарбы. Суроонуз чон жана коп тармактуу экен. Четинен жооп жазалы, балким башкача тушундук сизди. 1) Сууну куюп иштетип жаткан мекеме азыр иштейби? Иштесе (лицензиясы менен) анда ал киреше салыгын толойт (киреше салыктын 50 % жергиликтуу бюджетке тушот), айыл чарба багытында эмес жер салыгын толойт (100 % жергиликтуу бюджетте калат), сатудан алынган салык (50 % жергиликтуу бюджетке тушуу керек) жана роялти (минералдык сууга 200 сом 1 тоннага, 100 % жергиликтуу бюджетке тушот). Салык кодексин карап, тиешелуу беренелерди тактап алгыла. 2) Ушундай иш чараларга лицензияны атайын Мамлекеттик агенттик берет, ал калк жактан жокко чыгарылбайт. 3) Лицензиясынын мооноту бутсо, лицензия узартылышы керек. 4) Айыл окмот озу ишкер болуп кете албайт, лицензия алыш учун, АО хозрасчеттук муниципалдык мекеме тузушу керек болот. Бирок, ошону менен биз салыкты кообурок толотобуз, деген бул алдамчылык. 5) Соцпакетти лицензияны сатып жатканда суйлошу жолу менен аныкташат. Эгер ишкер маакул болсо кийин деле социалдык келишим тузсо болот, бирок мажбурлоо менен мындай маселе чечилбеши керек.

Саламат     [12 Января 2017]

Саламатсыздарбы, учурда Конституцияга өзгөртүүлөр киргизилгенден кийин, акимдерди шайлоо боюнча жергиликтүү кеңештердин кошмо жыйналышынын типтүү регламентининин V бөлүмүнө өзгөртүү киргизилгенби?

Ответ:

Саламатсынарбы Саламат мырза. Конституциянын 70, 72, 75, 81 жана 87 беренелери 2017 жылдын 1 декабрында кучуно кирет. Сиз жазган Конституциянын 89 беренеси болгондуктан, ал 2017 жылдын 15 январынан иштей баштайт. Мыйзамдарга жана башкак укуктук ченемдик актыларга өзгөртүү киргизбесе деле 15 январдан иштеп баштайт. Анткени Конституция - бул туз таасирин тийгизчуу укука ээ баш мыйзам. Суроонузга чон рахмат!

АО главасынан     [10 Января 2017]

Саламатсынарбы Рита! Биздин сурообуз томонкудой: менин жана коллегаларым, башка айыл окмотторунун башчыларынын сурообуз бирдей. Азыркы мезгилде биздин АО башчылары болуп иштеген кызматыбыздын мооноттору аяктап атат. Ошого байланышту 2016-2017 жж. эмгек оргусун алууга укугубуз барбы, медпособиясы менен чогу. Былтыр 2015-2016 ж. эмгек оргусуно апрель айында чыкканбыз. Андан бери 9-10 ай иштептирбиз. Жана эмгек оргусунун арызына ким кол коет, райаким же Айыл кенешинин торагасыбы?

Ответ:

Эмгек кодексинин негизинде, 126-беренесине ылайык "Акы төлөнүүчү ар жылдык өргүүлөрдү берүүнүн тартиби" корсотулгон. "Иштеп жаткан экинчи жана андан кийинки жылдары үчүн өргүү ошол уюмда белгиленген акы төлөнүүчү ар жылдык өргүүлөрдү берүүнүн кезегине ылайык иш жылынын кандай убагында болбосун берилиши мүмкүн. Эгерде жамааттык же эмгек келишиминде башкача каралбаса, негизги өргүүнү биринчи иш жылында 11 ай өткөнгө чейин аванс менен алууга укугу бар кызматкерге иш жылынын иштелген бөлүгүнө пропорциялуу берилет. Эгер кызматкер бир айдан кем эмес иштеген учурда, анын пайдаланылбаган эмгек өргүүсүн компенсациялоо укугу пайда болот." Ушул беренеге ылайык, сиздердин эмгек оргуунорду алууга укугунар бар. Буйрукту сиздердин орун басарынар же жоопту катчы чыгарат. Бирок сиз аларды эмгек оргосуно чыгып атам деп, АО башчысынын милдетин аткаруучу кылып буйрук чыгарып коюшунар керек. Андан кийин милдет аткаруучу, сиздин арызынардын негизинде, Эмгек кодесине таянып, сизге буйрук чыгарат. Сиздерге ийгилик каалайм!

Страницы:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55