Форум
Всего тем: 4
Всего сообщений: 1
Новое на форуме

Интеррнет приемная

Задать вопрос

Ваше имя

Введите символы с картинки

Ваш вопрос

Азик     [10 Января 2017]

Айыл Кенештин тургундар электр энергиясын сатып алышат. РЭС сатып пайда корот. Тушкон пайдадан жергиликтуу салыкты жергиликтуу бюджетке кантип тушуробуз? Рахмат

Ответ:

Электр энергия сатып аткан компаниялар сатуудан алынуучу салыкты толочу. Мыйзам боюнча сатуудан алынуучу салыктын 50 % жергиликтуу бюджетке жана 50 % республикалык бюджетке тушот. Бирок, Президент салык кодексине озгорту киргизуу боюнча озгортуулорго кол коюп (http://www.president.kg/ru/news/zakony/7189_vnesenyi_dopolneniya_i_izmeneniya_v_nekotoryie_zakonodatelnyie_aktyi_kyirgyizskoy_respubliki/) Сатуудан алынуучу салыктын устоктору алмашкан. "При этом c 1 июля 2016 года устанавливаются ставки налога с продаж: при реализации товаров, работ, услуг, облагаемых НДС и/или освобожденных от НДС оплаченной: а) в наличной форме в размере 1% - для торговой деятельности и 2% - для иной деятельности; б) в безналичной форме в размере 0%" Кобунчо мекемелер, расчетту банк аркылуу кылганына байланыштуу алардын устогу 0% болуп калды. Ошондон улам, жергиликтуу бюджетке бул салык тушсо дагы, абдан аз колому тушот.

Азик     [10 Января 2017]

Кирпич заводтон, комур казган лицензиясы жок апачилерден кантип, жергиликтуу салыкты кобойтсо болот. Рахмат

Ответ:

Азик саламатсынарбы. Суроону так жазсанар, так жооп аласынар. Биз тушунгон боюнча, сиз жанагы иштелбей калган шахталардан мыйзамсыз комур казган кишилерди, мыйзамдуу жолго салып, салыкты кобойту жонундо сурап жатсаныз, анда алар Госгеологиядар лицензия алып мыйзам турундо иштеши керек. Андай болбосо салык менен мыйзамдаштыруу жолуу жок. Ушул тармакты жакшы билип алгыныз келсе Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнүн 2012-жылдын 14-декабрындагы, N 834 токтому менен бекитилген Жер казынасын пайдаланууну лицензиялоонун тартиби жөнүндө ЖОБОну окуп коргуло.

АНВАР     [9 Января 2017]

Входит в стаж работы или нет работа депутатом городского кенеша

Ответ:

Уважаемый Анвар, здравствуйте. Статья 25. "Охрана трудовых и иных прав депутата" Закона КР "О статусе депутатов местных кенешей" гласит: "..... Время работы депутата в местном кенеше засчитывается в стаж муниципальной службы, а также в стаж работы (службы) по той специальности, по которой он работал до избрания депутатом в местный кенеш. За депутатом сохраняются все права и льготы, которыми пользуются работники соответствующего предприятия, учреждения, организации".

Рустам     [7 Января 2017]

Биз азыркы учурда айылдын ички кочоолоруно тунку жарыктарды орнотуп жатабыз. Аларды орнотуу учун дагы АПУ жана ИТУ айыл окмоттун жергиликтуу бюджетинен каржыланды. Эми ар бир ай сайын ар бир орнотулган тунку жарыктарга чектелген олчомдогу акча каражатын толоп турушубуз керек экен. Анан менин маалыматым боюнча РЭС ар бир столбаларга налог толош керек экендигин уктум эле. Эми ошол маалымат туура болсо анда аны аныктап туруп, РЭС менен келишим тузуп жергиликтуу бюджетке чыгым келтирбештин аракетин издеп жатам.

Ответ:

Рустам саламатсынарбы. Эми сиздин суронуз тушунукту болду. Эгер силер тунку жарыктарды борбордук кочоолорго орнотуп жатсанар, ар мамлекеттик жолдор деп эсептелинет. Эгер, айылдын ички кочоолоруно орнотуп жатсанар, ал муниципалдык жерлер деп, эсептелинет. Бирок Салык кодекстин 343 беренесинде: "байланыш жана электр берүүчү линиялардын жерлери" салык салуудан бошотулат, деп аныкталган. Ошондуктан, тунку жарыктандырууга колдонулган электр энергияга, айыл окмоту каражат толоп берууго абзел.

Рустам     [30 Декабря 2016]

Саламатсынарбы! Айылдын ичиндеги жана жайыт жерлериндеги жайгашкан электролинияларынын столбалар жонундогу мыйзамды тапканга жардам беруунуздорду суранам. Ыракмат.

Ответ:

Рустам саламатсынарбы. Бул суроо кандай маселени чечууго керек болуп жатканын жазып жибергилечи. Ошого карата жоопту даярдап, керектуу мыйзамдарга шилтеме табып берели.

Саадат     [29 Декабря 2016]

Как зарегистрироваться по проектам стимулирующего гранта айыл окмоту?

Ответ:

Саламатсызбы Саадат! Сиздин сурооңузга кыргыз тилинде жооп берели: Үлүштүк же дем берүүчү грант ( орусча-стимулирующий грант)- жергиликтүү өз алдынча башкаруунун аткаруучу органы болгон айыл өкмөттөргө аймагындагы социалдык-экономикалык өнүктүрүү программаларын ишке ашыруу үчүн жергиликтүү бюджеттердин үлүштүк катышуусу менен республикалык бюджеттен берилүүчү акча каражаттары. Бул сөзсүз түрдө долбоордук –конкурстун негизде берилет. Үлүштүк( дем берүүчү) грант республикалык бюджеттен жергиликтүү бюджетке бериле турган трансферт болуп эсептелет. Үлүштүк ( дем берүүчү) гранттардын акча каражаттары айыл өкмөттүн аймагындагы айыл калкынын жашоо –турмушун камсыз кылуучу муниципалдык ишканаларды, билим берүү, саламаттык сактоо, маданият мекемелер, турак-жай коммуналдык, айыл, суу чарбасы жана башка керектүү обьекттерди күтүү жана жакшыртып өнүктүрүүгө жумшалат. Бул гранттык каражат муниципалдык менчик болуп мамлекеттик каттоодон өткөн обьекттерге гана берилет. Үлүштүк (дем берүүчү) грантты конкурста утуп алган айыл өкмөттөр долбоорду ишке ашыруунун толуктугу , натыйжалуулугу жана каражаттарды максаттуу пайдалангандыгы үчүн жооп беришет, ошондой эле ыйгарым укуктуу мамлекеттик органдарга долбоорду ишке ашыруу боюнча отчет беришет.

Калбатыр Шайдан АА, Джалал-Абад     [26 Декабря 2016]

Айыл окмотуно кен байлыктарга алынган лицензия учун тогулгон акы каражатына бюджетке кобойту жасоонун жол жоболору кандай?

Ответ:

Саламатсызбы Калбатыр мырза! Сиз өз сурооңузда жер казынасын пайдалануу укугуна лицензияны кармап туруу үчүн төлөм жөнүндө айтып жатсаңыз керек. Бул төлөмдү мыйзам боюнча кимдер төлөшөт? Эгерде сиздердин айыл өкмөттүн аймагынан кандайдыр бир пайдалуу кен байлыктарды издөөгө жана же чалгындоого жана же иштетүүгө укук алган жеке же юридикалык тарап тарабынан төлөнөт. Лицензия Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнүн алдындагы өнөр жай,энергетика жана кен байлыктарды иштетүү мамлекеттик комитети тарабынан берилет. Жер казынасын пайдалануу укугуна лицензияны кармап туруу үчүн төлөмдүн суммасын төлөө тартиби жана мөөнөттөрү Кыргыз Республикасынын “ Жер казынасы жөнүндө” мыйзамына ылайык Кыргыз Республикасынын Өкмөтү тарабынан аныкталат. Лицензияны кармап туруу үчүн төлөмдөрдөн түшкөн суммалар жергиликтүү өз алдынча башкаруу органдарынын бюджетине түшөт. Лицензияны кармап туруу үчүн төлөмдөрдөн түшкөн акча каражаттары жергиликтүү бюджеттин салыктык эмес кирешелери болуп эсептелет.

Магомед Ивановка     [24 Декабря 2016]

Вы проводите обучение депутатов айыльных кенешей по работе в постоянных комиссиях (организация, логистика, документация, сопутствующие законы)?

Ответ:

Магомед здравствуйте. Мы можем провести такое обучение. Однодневный, интерактивный семинар для депутатов местных кенешей. Данная услуга будет выполнена согласна договора. (0772) (0554) (0707) 620484

Магомед     [24 Декабря 2016]

Здравствуйте. могут ли земли фпс предоставляться в аренду более 10лет?

Ответ:

Здравствуй Магомед! Местной властью, точнее Айыльным кенешем устанавливаются конкретные сроки аренды и размеры земельных участков ГФСУ (далее -государственный фонд сельскохозяйственных угодий- ранее ФПС) на территории айылного аймака, предоставляемых в аренду физическим и юридическим лицам, в пределах, установленных законодательством. Государственный фонд сельскохозяйственных угодий состоит из следующих категорий земель: поливные пашни, богара, многолетние насаждения и сады, являющиеся собственностью государства и переданные в управление органам местного самоуправления. Порядок предоставления гражданам на условиях аренды и получения выгоды осуществляется, согласно законодательству Кыргызской Республики, на основе заключаемых договоров и регистрации их в государственных органах. Органы местного самоуправления осуществляют управление землями ГФСУ в соответствии с Земельным кодексом и Типовым положением «Об условиях и порядке предоставления в аренду земель Фонда перераспределения сельскохозяйственных угодий», утвержденным постановлением Жогорку Кенеша КР от 29 июня 2007 года N 1997-III. Земли ГФСУ при обязательном условии эффективного использования земель и соблюдения всех агротехнических требований предоставляются: • в краткосрочную аренду на срок от 5 до 7 лет, • среднесрочную аренду - до 10 лет • долгосрочную аренду - до 50 лет.

Динара     [22 Декабря 2016]

В здании ФАПа есть помещение, которое пустует. Можно ли сдать его в аренду? Как рассчитать формулу, есть ли методика исчисления?

Ответ:

Динара саламатсынарбы. Айылдагы ФАПтын имараты муниципалдык менчиктеги обьект болуп эсептелет. Эгер имараттын кайсы бир бөлүгү бош турса, аны ижарага берсе болот. Ал үчүн жергиликтүү бийлик төмөнкүлөрдү аткарышы керек:1) ФАП имаратын муниципалдык менчик катары тааныган күбөлүк болуусу керек, 2) ФАП имаратынын бош бөлүгүн максаттуу колдонуу тууралуу аткаруу органы - айыл өкмөтүнүн сунушун эл өкүлдөрү- айылдык кеңеш карап чыгып, токтом кабыл алып бериши керек. Андан кийин айыл өкмөтү тарабынан ижарага (убактылуу пайдаланууга) берилет. 3) Айыл өкмөтү имаратты ижарага конкурс же аукцион жолу менен бере алат. “ Мүлккө болгон муниципалдык менчик жөнүндө” КР мыйзамынын 15- беренеси.

Страницы:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55