Форум
Всего тем: 4
Всего сообщений: 2

Интеррнет приемная

Задать вопрос

Ваше имя

Введите символы с картинки

Ваш вопрос

Roza     [29 Мая 2017]

Саламатсыздарбы. Мен сиздерге томондогу маселе боюнча кайрылгым келип жатат. Биздин айыл окмоттогу жергиликтуу кенештин депутаттары Жогорку кенешке барышты эле, эми алар жол акыбызды толоп бересинер деп атат, мен толобойбуз, деп атам. Кимибиздики туура, жооп берип коюнуздарчы сураныч.

Ответ:

Роза айым саламатсыңарбы. Жергиликтүү бюджетти бекитип жатканда депутаттардын иш сапарына алдын ала каражат каралса, анда төлөп беришиңиз керек. Андай берене бюджетте каралбаса төлөп бере албайсыз. Бюджетти пландап, карап жана бекитип жатканда ушундай чыгашаларды эске алып талкулап, бекитип алышыңар керек.

Гуля, бухгалтер АО     [27 Мая 2017]

ДОБРЫЙ ДЕНЬ! Служебный автомобиль главы в нерабочем состоянии. Вкладывать деньги нецелесообразно. В связи с этим он пользуется своей автомашиной. Как мы можем оформить данную машину как служебную, чтобы выдавать средства на ГСМ и ремонт.В каким НПА руководствоваться?

Ответ:

Уважаемая Гуля здравствуйте. Ваш вопрос регулируется ППКР от 18 сентября 2006 года N 672 "О нормах компенсации за использование личных легковых автомобилей для служебных поездок" В соответствии со статьей 193 Трудового кодекса Кыргызской Республики Правительство Кыргызской Республики постановляет: 1. Установить, что предприятия и организации включают в себестоимость продукции (работ, услуг) затраты на компенсацию своим работникам за использование ими личных легковых автомобилей для служебных поездок по следующим предельным нормам: Марка автомобиля Норма компенсации на 100 км пробега (сом.) "ВАЗ" (кроме "ВАЗ-2121" - 254,8; "ГАЗ", "УАЗ", "ВАЗ-2121" - 367,7; "Москвич" - 295,0; "Мерседес" - 437,8; "Ауди" - 350,3; "Форд" - 361,5; "БМВ" - 381,8; "Лада 110" - 282,8; "Вольво" - 338,8; "Фольксваген" - 289,5. 2. Разрешить предприятиям и организациям, расположенным в районах с особыми природно-климатическими условиями (высокогорье, труднодоступность, необжитость, безводье, отдаленность), применять указанные нормы с повышением до 10 процентов. 3. Установить что: - компенсация выплачивается работникам предприятий, организаций и учреждений за использование ими для служебных поездок личных легковых автомобилей. Выплата производится в тех случаях, когда их работа по роду производственной (служебной) деятельности связана с постоянными служебными разъездами в соответствии с их должностными обязанностями; - компенсация за использование для служебных поездок личного легкового автомобиля других марок, не представленных в таблице, выплачивается в тех размерах, к какому классу автомобиля по своим техническим параметрам (емкости двигателя в куб. см) может быть приравнен этот автомобиль. 4. Основанием для выплаты компенсации работникам, использующим личные легковые автомобили для служебных поездок, является приказ руководителя предприятия, организации и учреждения, в котором предусматриваются размеры этой компенсации. В размерах компенсации работнику учитывается возмещение затрат по эксплуатации используемого для служебных поездок личного легкового автомобиля на 100 км пробега (сумма износа, затраты на горюче-смазочные материалы, техническое обслуживание и текущий ремонт), не учтены отчисления на амортизацию автомобиля (так как срок службы автомобиля может пройти) и фактические затраты на запасные части (в связи с тем, что их необходимо учитывать фактически по мере востребованности автомобилем). 5. Для получения компенсации работники представляют в бухгалтерию предприятия, учреждения, организации копию технического паспорта личного автомобиля, заверенную в установленном порядке. Работнику, использующему личный легковой автомобиль для служебных поездок по доверенности собственника автомобиля, компенсация выплачивается в порядке, установленном данным постановлением. 6. Компенсация выплачивается один раз в месяц независимо от количества календарных дней. 7. Работникам бюджетных учреждений и организаций, использующим для служебных поездок личный легковой автомобиль, компенсация выплачивается по нормам, предусмотренным пунктом 1 настоящего постановления. 8. Расходы на выплату компенсации работникам бюджетных организаций и учреждений, использующим для служебных поездок личные легковые автомобили, производятся в пределах предусмотренных ассигнований на содержание транспортных средств и не могут превышать утвержденные на эти цели сметы расходов по соответствующим учреждениям, организациям. 9. Выплата компенсации руководителям бюджетных учреждений и организаций производится с разрешения вышестоящих органов управления (организаций).

Руслан     [26 Мая 2017]

На территории нашего аймака в результате сели подтопило сарай, расположенный в горах. Совместно с МЧС составлен акт. Владелец сарая обратился с заявлением об оказании помощи.Имеет ли Айыл окмот право оказывать помощь из местного бюджета в таких случаях, если да, то на каком основании?

Ответ:

Уважаемый Руслан здравствуйте. Нет, Вы не сможете оказать помощь частному лицу из местного бюджета. Такая помощь ему может быть оказана только на основании страхования жилья и имущества.

Чынар     [25 Мая 2017]

Саламатсыздарбы? Территориальный избирательный комиссиянын адрестерин билбегендиктен кайрыла албай жатабыз. Мумкун болсо Чаткал жана Ала-Бука райондорунун ТИКтин дарегин жонотупкойсонуздар. Чоон рахмат.

Ответ:

Урматтуу Чынар айым. Аймактык шайлоо комиссиялар (ТИК) райондук администрациялардын имаратында жайгашат. Акимиатка барсаңар табасыңар.

айылдык жигит     [24 Мая 2017]

Биринчиден чоон рахмат! Мурунку суроомо кошумча, келгенден кийин депутат ишин жургузсо болобу же депутатыктан чектетилеби элдер наразы болсо?

Ответ:

Урматтуу айылдык мырза жигит! Эгер депутат кайсы бир мөөнөткө иш сапарга же мисалы дарыланууга ( ж.б. шарттуу себептер менен дагы) барып келгенден кийин өзүнүн депутаттык ишмердүүлүгүн уланта алат.Сиз берген суроодо депутатты депутаттык мандатынан ажыратуучу себептерди көрө алган жокпуз. Депутат өзүнүн шайлоочулардын алдында бир жылда бере турган отчетунда элге-шайлоочуларга эмне себептен убактылуу аймактан чыгып барып келгендигин айтып кетиши абзел. Жүйөөлүү себептер менен болсо, албетте шайлоочулар туура түшүнүп кабыл алышат. Негизинен айылдык кеңештин депутаты өзүнүн депутаттык ыйгарым укуктарын өндүрүштүк же кызматтык ишинен кол үзбөй эле аткарат. Депутаттык ишмердүүлүктү депутат коомдук башталышта жүзөгө ашырат.

Ильич     [24 Мая 2017]

Саламатсыздарбы? Сиздерге ыраазычылык билдирем! Суроом, биз тендерге катышып, башка айылдык кенештин депутаты экен - жеке ишкер, ошол женуучу болду. Келишим менен акчаны которуп бердик. Прокуратура мыйзамсыз деп жатат, кайсы жагы мыйзамсыз болуп калат?

Ответ:

Ильич мырза саламатсыңарбы. Сиз эки сүйлөм менен түшүндүрүп берген нерсеңизди, эмнеси менен мыйзамсыз экенин биз айта албайбыз. Прокуратура мыйзамсыз кылыптырсыңар дегенде - кайсы мыйзамдын, эмне беренеси бузулуптур деп, сурап алсаңар болмок. Эми прокуратура тарабынан кетирилген каталарды оңдо боюнча эскертүү кат берилип, каталар так жана даана көрсөтүлүшү керек. Ошол эскертүү каттын көчүрмөсүн бизге салсаңар, биз карап беребиз.

Кубан     [23 Мая 2017]

Саламатсыздар, айыл окмотто бош кызмат оруну - ВУС (аскер учет) кызматына конкурс жарыялангандыктан, документтеримди алпарсам билимин туура эмес деп албай жатышат, билим атайын орто болуш керек экен. Мен профессионалдык училищаны (компьютер боюнча) бутком. Билимим атайын ортого жатпай калабы, анда кайсыга жатат? Мумкун болсо бугун жооп берип кое аласыздарбы, себеби, документтер конкурска жөнөтүлгөн жатат.

Ответ:

Кубан мырза саламатсыңарбы. Училищеден алган билим орто билим болуп эсептелинет. Атайын орто билим алуу үчүн техникумду бүтүрүш керек.

Адилет     [23 Мая 2017]

Саламатсызбы? Айылдын жаштары биригип коомдук фонд ачканбыз. Фондтун башкармалыгына уч киши дайындалган. Расчетный счеттору бар, юридикалык жактан документери бар. Ошол фондто башкармалыкта эмгектенген уч кишинин эмгеги кандай стажка кирет.

Ответ:

Адилет мырза. Фондтун башкармалыгында иштеген адамдардын ишмердүүлүгү жалпы эмген стажына кирет, эгер ошол фондто иш жүрсө, айлык маяна төлөнсө, социалдык камсыздандыруу төлөнсө.

Шайыр     [21 Мая 2017]

Максат, менин билишимче комиссияга кошулса болот. Бизде дайым депутаттар кошулат, жок дегенде 2су.

Ответ:

Урматтуу Шайыр айым саламатсыңарбы. Сизге терең ыраазычылык билдиребиз, кайдыгер болбой, башкаларга өз тажрыйбаңарды таркатканыңызга.

Максат     [21 Мая 2017]

Айылдык кенеште кабыл алынган токтомдор сессия учурунда төрага окуп берүүгө милдеттүүбү, кандай токтом кабыл алынганын? Айылдык кенештин Регламентине киргизип койсо болобу?

Ответ:

Максат мырза саламатсыңарбы. Төрага токтомду добушка коердун алдында сиздерди (депутаттарды) сөзсүз түрдө токтомдун мазмуну менен тааныштырып, андан соң гана добушка коет. Мындай маселелер айылдык кеңештин регламентин кабыл алып жатканда эле каралат, ошондуктан айыл кеңештин регламенти менен кайрадан карап чыгуу зарыл, эгер жок болсо киргизип койсоңор болот. Чечим кабыл алуу эрежеси сөзсүз түрдө регламентте бар. А токтом - бул ченемдик укуктук акт. Анын мазмунун билбей туруп кабыл алсаңар бул кылмыш.

Страницы:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73