Форум
Всего тем: 4
Всего сообщений: 2

Интеррнет приемная

Задать вопрос

Ваше имя

Введите символы с картинки

Ваш вопрос

Кыдырбек     [19 Марта 2019]

Рахмат бирок менин мурунку иштеген кундорум эмне болот! Салык кызматкер болуп иштеп келгемда узгултуксуз анан кантчы болдум Салыкта 9ай катчы 2 ай иштедим чыга беремби?

Ответ:

Урматтуу Кыдырбек! Сиз биздин сайттын интернет кабылдамасына келген мурдагы суроолор менен таанышып чыксаңыз, Кадырбек деген окурмандын ушундай маанидеги суроосуна жооп берилген болуучу. Анда КР Эмгек кодексинин 126-беренесиндеги эмгек өргүүлөрү жөнүндөгү нормалар келтирилген. Албетте, Сиз буга чейин эле ошол мекемеде үзгүлтүксүз иштеп келе жаткандыктан айыл өкмөттүн муниципалдык кызматкерлеринин эмгек өргүүсүнө чыгуу тууралуу графигине ылайык ( эмгектентенип баштаганыңызга 9 ай өткөндөн кийин) чыга аласыз. Жооптуу катчы эмгек жамааты менен кеңешип туруп, эмгек өргүүсүнө чыгуу графигин түзүп чыгып, айыл өкмөт башчысына бекитүү абзел.

Мукаш     [16 Марта 2019]

Саламаисыздарбы! Менин суроом боюнча маалымат алайын дедим эле, биздин айыл окмоттун кызматкерлерине 2018-жылдын жыйынтыгынын негизинде кенештин чечими менен сый акы толонуп берилген, бирок айрым кызматкерлерибизге сый акы болунбогон, себеби кээ бир кызматкер иштегенине 5-6 ай болду деп, бир кызматкер 8 жыл 10 иштеп ишинен бошоп кайра жаны жылда ишке кирген, ошолорго сый акы чыгарышпаган, мыйзамдын негизинде ошондой кылгандары туура болобу жана сый акы алышса, кайсы мыйзмдын негизинде алышты. Алдын ала рахмат.

Ответ:

Урматтуу Мукаш мырза. Кыргыз Республикасынын мамлекеттик жана муниципалдык кызматчыларынын ишине натыйжалуулуктун негизги көрсөткүчтөрүн пайдалануу менен баалоо жүргүзүүнүн тартиби жөнүндө ЖОБОнун 4 беренин « Критерийлер, ишти баалоонун натыйжаларын өзгөртүү системасы жана чечмелөө» негизинде 4.5.пункту жылдын жыйынтыгы боюнча кызматчы "Эң жакшы" деген баа алган учурда ишти баалоо боюнча комиссия эмгек акы тарамындагы кезектеги кадамды ыйгаруу жөнүндө сунушту киргизет. Жылдын жыйынтыгы боюнча кызматчы "Жакшы" деген баа алган учурда ишти баалоо боюнча комиссия кызматчыны сыйлоо жөнүндө сунушту киргизет. Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнүн 2013-жылдын 28-июнундагы №383 токтому менен бекитилген.

Бакай     [14 Марта 2019]

Здравствуйте, когда гос. служащий уходит в трудовой отпуск, но организация просит выйти по производственной необходимости, могу я по требовать оплатить за отработанные дни, так как они произвели отзыв по производственной необходимости организации. Если ли в трудовом кодексе об отзыве сотруднике гос.службе.

Ответ:

Уважаемый Бакай. Ваш вопрос регулируется трудовым кодексом. Статья 116. "Ежегодные оплачиваемые отпуска" Работникам предоставляются ежегодные отпуска с сохранением места работы (должности) и среднего заработка. Статья 117. "Продолжительность ежегодного основного оплачиваемого отпуска" Ежегодный основной оплачиваемый отпуск предоставляется работникам продолжительностью 28 календарных дней. Статья 130. "Разделение ежегодного оплачиваемого отпуска на части" Отзыв из отпуска по соглашению между работником и работодателем ежегодный оплачиваемый отпуск может быть разделен на части. При этом продолжительность первой части должна быть не менее 14 календарных дней. Отзыв работника из отпуска допускается только с его согласия. Неиспользованная в связи с этим часть отпуска должна быть предоставлена по выбору работника в удобное для него время в течение текущего рабочего года или присоединена к отпуску за следующий рабочий год. Не допускается отзыв из отпуска работников в возрасте до 18 лет, беременных женщин и работников, занятых на работах с вредными и (или) опасными условиями труда. Статья 131. "Замена ежегодного оплачиваемого отпуска денежной компенсацией" Часть отпуска, превышающая 14 календарных дней, по письменному заявлению работника может быть заменена денежной компенсацией. Замена ежегодного основного оплачиваемого отпуска денежной компенсацией не допускается в отношении работников в возрасте до 18 лет, а также работников, занятых на тяжелых работах и работах с вредными и (или) опасными условиями труда.

Алмаз     [13 Марта 2019]

Саламатсыздарбы! Эгер айыл окмоттун алты айлык отчету жана жылдык отчету канатандырарлык эмес деп табылса, жергиликтуу кенеш кандай чаара коро алат? КР жергиликтуу оз алдынча башкаруу мыйзамынын 49 беренесинин 7 пунктун 2 подпунктуна тайанып депутаттардын копчулук добушу менен жумуштан алса болобу?

Ответ:

Урматтуу Алмаз! Айыл окмоттун алты айлык отчету жана жылдык отчету канатандырарлык эмес деп табылса, КР жергиликтуу оз алдынча башкаруу мыйзамынын 49 беренесинин 7 пунктун 9 подпунктуна тайанып депутаттардын копчулук добушу менен жумуштан алса болот. Жергиликтүү өз алдынча башкаруу жөнүндө мыйзамынын 49-берене. Айыл өкмөтүнүн башчысын шайлоонун, кызмат ордуна киришүүсүнүн жана кызмат ордунан бошотуунун тартиби 7. Айыл өкмөтүнүн башчысы ээлеген кызмат ордунан аким тарабынан төмөндөгүдөй учурларда мөөнөтүнөн мурда бошотулушу мүмкүн: 9) айыл кеңешинин депутаттарынын жалпы санынын үчтөн эки добушу менен ишенбестик билдирилген учурда, деп жазылган. Бирок, бирөнү жумуштан алуу эң оңой, жумушка алып келип, кайра кетиргенди оюнчук көрбөгүлө. Эмне иш кылабыз дегенди жакшы пландаштырып, көмөк көрсөткүлө. Айыл өкмөтү иштей албай жатса, анда жергиликтүү кеңештин атына дагы залакасы тиет, анткени ал адамды жумушка алып келген жергиликтүү депутаттар.

айыл башчы     [12 Марта 2019]

Саламатсыздарбы. Ар кандай Суроолорго жооп издеп жооп берип жаткандарыныздарга мин мертебе ыраазымын.Бар болунуздар Менде да бир суроо;Рай админ. тарабынан 1995 -жылдары дыйкан чарбаларга улуш жер жана жайыттан оз эсебиген оздоштурууго баланча жер моонотсуз берилсин деген гос акт азыркы учурда мыйзамга жооп береби? Себеби улуш жер алынды бирок жайыт жер иштетилбей жатат. Мамлекеттин муктаждыктары учун деп ошол жерден жолдорго топурак, кум тошолот деп А\О алалы десе, менчигим деп бербей жатат. Ал жер жайыт жер болуп саналат. Мунун мыйзамдуулугу кандай болот. Азыркы кунго чейин эч кандай оздоштургон жок. Кандай жолдор менен кандай документтерди даярдасак болот. Алдын ала чон рахмат.

Ответ:

Урматтуу Айыл башчы! Сиз сурооңузга жоопту кийинку мыйзамдардан табып, окууп алсаңар болот. КР Жайыттар жөнүндө мыйзамынын 2009-жылдын 26-январы № 30, 3-берене. Жайытка болгон менчик укугу жана анын чектерин аныктоо; 12-берене. Ижаралоо укугун жайыт белетине алмаштыруунун тартиби; 15-берене. Жайыттарды ижаралоого тыюу салуу; 16-берене. Жайыттарды пайдалануу укугун мамлекеттик каттоо; Жер кодексинин: 4-берене. Жерге менчик; 62-берене. Жер участогуна укукту токтотуу; Төмөндөгү учурларда жер участогуна укук токтотулат: 5) жер участогун пайдалануу мөөнөтү бүткөндө. В законе КР «О введении в действие Земельного кодекса Кыргызской Республики» от 2 июня 1999 года № 46 в статье 7 определено; 1. Земельные участки сельскохозяйственного назначения, предоставленные физическим лицам и превышающие среднехозяйственную земельную долю, за которые не выплачены денежные компенсации до 1 января 2000 года в порядке, установленном Правительством Кыргызской Республики, а также земельные участки, предоставленные для организации миниферм, фермерских хозяйств, в том числе миниферм мясо-молочного направления, остаются во временном пользовании у физических лиц на срок, определенный при предоставлении. 2. В случае, если при предоставлении земельных участков сроки пользования не были определены, право пользования земельным участком считается предоставленным до 1 января 2000 года. Пастбища не предоставляются под освоения и ведения сельскохозяйственного производства

Нурлан     [10 Марта 2019]

Саламатсыздарбы! Менин суроолорма жооп берген юристтерге чон ырахмат! Айыл өкмөтү менен ИСКАКБнын ортосундагы типтүү макулдашууну законодательство, бөлүгүнө илип койосуздарбы

Ответ:

Урматтуу Нурлан мырза. Законодательство бөлүгүнө, Договор о поставке питьевой воды, деген документти илип койгонбуз. Ал ИСКАКБ менен жашоочулардын ортосундагы келишим. А/О менен ИСКАКБнын ортосундагы келишим бар бекен билип, болсо илип коебуз.

Гулнура     [8 Марта 2019]

Саламатсызбы! Менин үйүм жерим жок, куйөм менен ажырашып да кеткенмин, эки балам бар, өкмөт тарабынан ушуларга кантип жер алсам болот, же өзумө?

Ответ:

Урматтуу Гулнура! Сиз өзүңүз туруктуу каттоодо (прописка) турган жериңиздеги жергиликтүү өз алдынча башкаруу органына турак-жай салуу үчүн жер участкасын алуу арызы менен кайрылууңуз керек. Аткаруу органы болгон айыл өкмөтү Сиздин арызыңызды карап чыгып, жер участкасын алуучулардын тизмесине кезекке коет. Кыргыз Республикасынын Жер кодексинин 33-беренесине 2-пункттуна ылайык : “ Кыргыз Республикасынын жарандарынын жер участогун акысыз берүү жөнүндө арызы ыйгарым укуктуу орган тарабынан каралат жана жер участогун берүү кезектүүлүк тартибинде берилет”. Мына ошондуктан, айыл өкмөттөн жазган арызыңызга жооп алышыңыз керек, анда турак-жай салууга жер участогунун бары-жогу, кезекте канчанчы болуп каттоого турганыңыз ж.б. маалыматты ала аласыз.

Анара     [4 Марта 2019]

Саламатсыздарбы! Айыл окмот кандай учурда озунун токтомун жокко чыгара алат? Эгер токтом чыгарылган адам арыз менен кайрылса жокко чыгара алабызбы?

Ответ:

Урматтуу Анара! Жергиликтүү өз алдынча башкаруунун аткаруу бийлиги болгон айыл өкмөтү ченем жаратуучу орган болуп эсептелет. КР Айыл өкмөт башчы өзүнүн буйругун өзү жокко чыгара алат, себеби айыл өкмөттүн башчысы кызмат адамы катары өзүнүн чечимдерин, тескемелерин жана буйруктарын жокко чыгаруу укугуна ээ. Эгерде айыл өкмөтүнүн башчысы өзүнүн мыйзамга каршы келген актысын жокко чыгарбаса, анда “ Жергиликтүү өз алдынча башкаруу жөнүндөгү” мыйзамдын 12-беренесине ылайык ал жазыктык жана административдик жоопкерчиликке тартылат. Ал эми прокурордук чара көрүү ( каршылык кат,эскертме, сунуштама) актылары айыл өкмөт башчысынын Конституцияга,кодекске, мыйзамга жана башка ченемдик укуктук актыларга карама-каршы келген чечимин токтото туруу, жокко чыгаруу же күчүн жоготту деп табуу үчүн негиз боло алат. Прокурордук чара көрүү актысы четке кагылган учурда, прокурор сотко кайрылууга укуктуу. Ошондуктан, айыл өкмөт башчы чечим чыгарарда “ жети өлчөп бир кескени “ абзел.

Кыдырбек     [4 Марта 2019]

Саламатсыздар. Мен айыл окмотто салык кызматкер болуп иштеп жатып катчыга конкурстан отуп келип 2 ай болду иштеп жатам. Эмгек оргууго 11айдан кийин чыгамбы?

Ответ:

Урматтуу Кадырбек! Кыргыз Республикасынын Эмгек кодексинин 126-беренесинде төмөнкүдөй көрсөтүлгөн: “Иштей баштаган биринчи жылда өргүүнү пайдалануу укугу кызматкерде ошол уюмда үзгүлтүксүз иштегенине 11 ай толгондо келип чыгат. Тараптардын макулдугу боюнча кызматкерге өргүү 11 ай өткөнгө чейин да берилиши мүмкүн. ...Иштеп жаткан экинчи жана андан кийинки жылдары үчүн өргүү ошол уюмда белгиленген акы төлөнүүчү ар жылдык өргүүлөрдү берүүнүн кезегине ылайык иш жылынын кандай убагында болбосун берилиши мүмкүн. Эгерде жамааттык же эмгек келишиминде башкача каралбаса, негизги өргүүнү биринчи иш жылында 11 ай өткөнгө чейин аванс менен алууга укугу бар кызматкерге иш жылынын иштелген бөлүгүнө пропорциялуу берилет. Эгер кызматкер бир айдан кем эмес иштеген учурда, анын пайдаланылбаган эмгек өргүүсүн компенсациялоо укугу пайда болот”. Ооба, сиз иштеп баштаганыңызга 2 ай болгондуктан эмгек өргүүсүнө 11 айдан кийин чыгасыз.

Бейшенбаева Анара Осконбаевна     [28 Февраля 2019]

Саламатсыздарбы! Бизге КРОнун 16.10.2018-жылдагы № 360-б буйругун жибересиздерби?

Ответ:

Урматтуу Анара Өскөнбаевна! Сизден келген суроо келгенден кийин КР Юстиция министрлигинин сайтына расмий түрдө илинбегендигинен таба албай жаттык, ошондуктан жооп создугуп кетти. Эми, бул буйрук менен биздин сайттан тааныша аласыз. Кунт коюп окуп чыгып, күнүмдүк ишиңерде колдоно бергиле, ийгилик каалайбыз. Законодательство разделинде, эки тилде тең илинип турат.