Форум
Всего тем: 4
Всего сообщений: 1
Новое на форуме

Интеррнет приемная

Задать вопрос

Ваше имя

Введите символы с картинки

Ваш вопрос

Азамат     [7 Декабря 2017]

Биздин айылдын аймагында 99 кашар сарайлар бар экен. Алардын 30 чактысы кана несельхоз налогун толошот экен. Толобогондорго кандай чара корсок болот? Алардын копчулугунун сарайга ээлиги тууралу документтери буто элек экен. Дагы бир мисаал: Айылдашыбыз 8 сарайды курчап алып 20 жылдан бери баардык оокатын сатып бутту. Эми налог тологуло деп кайрылсак ого бетер тосуп алды. 46соток жеринин кана документи бар экен. Азыркы аянты болсо 6-7 гектар. Ал жерди сатып алабыз сарайларды куруп иштетебиз деген айылдаштарыбыз коп. Айылдык кенеш кандай чара корсок болот? Сотко кайрылыппы же токтом ччагырып сатыка койо берсек болобу? Эмне кылышыбыз керек?

Азамат     [7 Декабря 2017]

Саламатсыздарбы! Биздин айыл окмотто жайыт жерлерибиз аз эмес. Ал жерлерди кандай колдонуп жатышканы тууралу Жайыт комитет айылдык кенешке отчет береби же оздорунун Советине кана отчет беришеби? АК убактылуу комиссия тузуп текшерсе болобу канча жерди талаачылыка арендага берип атышканын? Тоо этегинде жана айыл ичинде деле аларга караштуу сай болуп таштак болгон жерлер да бар. Бирок туристик хона курабыз, коп жылдык бак тигебиз деп келген адамдарга Жайыт комитет узак моонотко бере албайбыз деп отказ беришуудо. Алар 49 жылга алсак деген планы бар болчу бак тиккендердин. Алар айылдык кенештин ишин артка тартууда. кандай чара корсок болот

Марат     [6 Декабря 2017]

Саламатсызбы. Менин суроом томондогудой. Айыл окмотунун дайыма иштеп келишкен кызматкерлери мооноттуу келишимдерди тузушкон. Келишимдин мооноту 04.01.2018-жылы аяктайт. Мурда деле келишимдер эки жылга тузулуп, мооноту буткондо кайрадан мооноттуу келишимдер тузулуп келген экен. Эми КР эмгек кодексинин 79-беренесинин 2-пунктуна ылайык же келишимдин мооноту буткондугуно байланыштуу буга чейин иштеп келген аппарат кызматкерлерин жумуштан бошотсо болобу жана вакант катары кызмат ордуларына кайрадан конкурс откорсо болобу жана бул туура болобу. Ушул боюнча толук маалымат беруунуздорду отунобуз. жол жобосун кенири баяндап берсениздер жакшы болот эле. Алдын ала сиздерге рахмат.

кенеш     [5 Декабря 2017]

как предоставляется земли гфсу семноводческим хозяйствам

Осмонбек     [5 Декабря 2017]

Саламатсыздарбы, КРнын айыл аймактарындагы муниципалдык менчиктерди башкарууда, жаны курулган же ондоп тузоодон откон объектилерди, товарларды жана жабдууларды муниципалдык менчиктин реестрине киргизуу жана реестрге киргендиги тууралуу тастыктоочу маалыматты алуу тартиптери кандай?

Дастан     [2 Декабря 2017]

Саламатсызбы! Мен айылдык кеңештин депутатымын, суроом: Айылдын Кеңештин депутаттык кызматы муниципалдык кызмат болуп эсептелеби, ал болбосо кеңештин төрагасы муниципалдык кызмат болуп эсептелеби? Рахмат

суербек     [28 Ноября 2017]

может ли депутат айыльного кенеша одновременно являться председателем жайыт комитета

Ответ:

Уважаемый Суербек мырза! Согласно Закона «О статусе депутатов местных кенешей» Статья 5. Несовместимость статуса депутата местного кенеша с некоторыми должностями и видами деятельности Депутат местного кенеша не может состоять на государственной службе или иной муниципальной службе в случаях: 1) если государственный орган или орган местного самоуправления, в котором он занимает руководящую должность, расположен в пределах территории того же айылного аймака или города, что и представительный орган местного самоуправления (местный кенеш айылного аймака или города), депутатом которого он является; 2) если государственный орган или орган местного самоуправления, в котором он состоит на государственной или муниципальной службе, подотчетен представительному органу местного самоуправления (местному кенешу айылного аймака или города), депутатом которого он является. То есть, депутат не может быть председателем Жайыт комитета, так как Жайыт комитет подотчетен местному кенешу.

шер     [27 Ноября 2017]

Саламатсыздарбы, Суром томондогучо: мамлекеттик органдарга жана жергиликтуу оз-алдынча башкаруу органдарына жазуу жузундо арыз менен кайрылсам жооп берилбеди. Кайсыл мыйзам нормаларына ылайык арызга канча кундо жооп берилет.

Ответ:

Урматтуу Шер! КР “ Жарандардын кайрылууларын кароо тартиби жөнүндө “ мыйзамынын 8-статьясында Жазуу жүзүндөгү (электрондук) кайрылууну кароонун мөөнөттөрү тууралуу так жана даана көрсөтүлгөн: 1. Жазуу жүзүндөгү (электрондук) кайрылуу мамлекеттик органга, жергиликтүү өзалдынча башкаруу органына же кайрылууда коюлган маселелерди чечүү компетенциясына кирген кызмат адамына келип түшкөн учурдан тартып бир жумушчу күндүн ичинде милдеттүү түрдө катталууга тийиш. 2. Мамлекеттик органга, жергиликтүү өз алдынча башкаруу органына же компетенцияларына ылайык кызмат адамына келип түшкөн жазуу жүзүндөгү (электрондук) кайрылуу жазуу жүзүндөгү (электрондук) кайрылуу катталган күндөн тартып 14 жумушчу күндүн ичинде каралат. 3. Жарандын кайрылуусун чечүү үчүн атайын текшерүүлөрдү (экспертизаларды) жүргүзүү, кошумча материалдарды суратып алуу же болбосо башка чараларды көрүү зарыл болгон учурларда даттанууларды чечүү мөөнөттөрү демейдегиден башкача тартипте узартылышы мүмкүн, бирок ал 30 календардык күндөн ашпайт. Бул жөнүндөгү чечим мамлекеттик органдын же жергиликтүү өзалдынча башкаруу органынын жетекчиси, кызмат адамы же болбосо ага ыйгарым укук берилген адам тарабынан кабыл алынат жана арыз ээсине жазуу жүзүндө (электрондук) билдирилет. 4. Жазуу жүзүндөгү (электрондук) кайрылууда коюлган маселелерди чечүү бир нече мамлекеттик органдардын, жергиликтүү өзалдынча башкаруу органдарынын же кызмат адамдарынын компетенциясына тиешелүү болгон учурда кайрылуунун көчүрмөсү катталган күндөн тартып беш жумушчу күндүн ичинде тийиштүү мамлекеттик органдарга, жергиликтүү өзалдынча башкаруу органдарына же тийиштүү кызмат адамдарына жөнөтүлөт.

Анара     [25 Ноября 2017]

КЫРГЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫНЫН МЫЙЗАМЫ Мамлекеттик жаштар саясатынын негиздери жөнүндө

Ответ:

Урматтуу Анара айым! Сиз сураган мыйзамды биздин сайтыбызда ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО деген разделде ДРУГИЕ ЗАКОНЫ деген пункта илип койдук.

Уланбек     [24 Ноября 2017]

Саламатсыздарбы.Менин суроом томондогудой:бардык эле китепкана башчылары жана клуб башчысы ,жардамчылар эмнеге отпускага чыкса отпускной толонуп берилбейт коп эле айыл окмоттордо же эмгек кодексинде мун.кызматкерлерге толонот, маданият кызматкерлерине толонбойт айлык акысы эле берилет деген мыйзам барбы .Жообун берип койсонуздар. Рахмат.

Ответ:

Урматтуу Уланбек мырза! Сиздин сурооңуз боюнча төмөнкүдөй жооп бере алабыз. Айыл өкмөттө эмгектенүү муниципалдык кызматка киргендиктен, анда иштеген жарандар мыйзамга ылайык муниципалдык кызматкер болуп эсептелет. Алар Кыргыз Республикасынын “ Мамлекеттик жарандык жана муниципалдык жөнүндө” мыйзамындагы бардык квалификациялык талаптарга жооп беришип, андан кийин гана кызматка киришет. Муниципалдык кызматтагы иштеген жарандарга мыйзамдарда белгиленген тартипте жөлөкпул төлөө менен акы төлөнүүчү эмгек өргүүсү берилет. Ал эми сиз атаган айылдагы маданият кызматкерлери муниципалдык кызматкер болбогондуктан Эмгек кодексинде каралган гана эмгек өргүүсүнө чыга алышат.

Страницы:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55